Sıkça Sorulan Sorular

Polonya’da eğitim alabilmek için TYT ve AYT sınav sonucu gerekiyor mu?
YÖK denkliği sizin için önemli değilse HAYIR gerekmiyor, sadece lise diplomanız yeterli, denklik sizin için önem arz ediyorsa EVET. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…

Polonya’daki üniversiteleri YÖK tanıyor mu? Denklik sorunu yaşar mıyım?
Avrupa Birliği ülkelerinde alınan üniversite eğitimi ve diplomalar YÖK tarafından tanınmakta ve onaylanmaktadır. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Bologna anlaşmasına göre bu bir haktır. Gideceğiniz Üniversiteyi YÖK’ün tanıyıp tanımadığından emin olmak için YÖK’e dilekçe ile bunu sorabilirsiniz.

Polonya’da İngilizce eğitim alabilir miyim?
Yabancı öğrencilerin Polonya’da en çok tercih ettiği eğitim dili İngilizcedir. Birçok Polonya üniversitesinde İngilizce eğitim verilen bölümler mevcuttur. Eğitim almak istediğiniz bölüme göre araştırma yaparsanız sonuç alabilirsiniz. Polonya’da dilerseniz Lehçe eğitim de alabilirsininiz. Bu size istediğiniz her bölümde eğitim alma imkanı sunacaktır. Birçok üniversitede İngilizce ve Lehçe hazırlık programları bulunmaktadır.

Polonya’da üniversitelerin ücretleri ne kadar?
İngilizce olarak eğitim almak isterseniz ücretler üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikle 1600-13000 Euro arasındadır. Eğitimi Lehçe olarak almayı tercih ederseniz bu rakam 1600-3500 Euro seviyelerine kadar düşmektedir.

Konaklama seçenekleri ve maliyetleri nelerdir?
Üniversite yurtlarında konaklama ücretleri aylık 50 – 150 Euro arasında değişir. Dilerseniz ev kiralayabilirsiniz. Şehir, bölge ve ev özelliklerine değişmekle birlikte öğrencilerin konaklayabileceği tarzda evler aylık 2 öğrenci için 300 – 600 Euro civarında tutulabilmektedir.

Polonya’da bir yıl boyunca toplam masrafım ne kadar olur?
Bir öğrencinin Polonya’da ortalama olarak konaklama, beslenme ve sosyal giderleri için yıllık 4500 – 5000 Euro civarında harcadığı söylenebilir. Bu rakam Türkiye ile kıyaslandığında pek de farklı değildir.

Polonya’da Tıp eğitimi alabilir miyim?
Evet. Polonya’da kaliteli bir tıp eğitimi verilmekte olup, Tıp fakültelerinin yıllık harçları 12000-13000 Euro civarındadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…

Polonya üniversitelerine kendim başvurabilir miyim?
Dilerseniz evet. Ancak yurtdışı üniversite başvuruları ve vize işlemleri profesyonellerce yönetilmesi gereken komplike işlemlerdir ve yapacağınız ufak hatalar vize alamamanıza ya da dönem/yıl kaybetmenize neden olabilir. Buna ek olarak Polonya’da yerleşme, alışma ve resmi işlemleriniz aşamasında desteğe ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda hizmet veren profesyonel kuruluşlardan hizmet almanız daha doğru olacaktır.

Üniversite öğrencisiyim. Eğitimime Polonya’da devam edebilir miyim?
Evet. Özellikle 1 ve 2. sınıftaki öğrenciler için yatay geçiş / transfer işlemleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Başvurunuzda, not dökümünüz incelenir ve üniversiteye birinci sınıftan kabul edilirsiniz. Gidince almış olduğunuz derslerden muaf tutulmak için dilekçe verirsiniz ve bu derslerin çoğundan muaf olursunuz. Ancak yatay geçişlerde mutlaka bir miktar kredi kaybını göze almalısınız. Türkiye’den AB ülkelerine yatay geçiş yapanlarda ders saydırma oranı genellikle %75 oranındadır. Son yıllarda ECTS (AKTS – Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile bu kayıplar en aza indirilmeye ve öğrenci değişimleri desteklenmeye çalışılmaktadır.