Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya üniversitelerine kabul edilmek için gerekli tek şey: Lise diploması!

YÖK denkliği sizin için önemli değilse sadece Lise diplomanızla Polonya’daki üniversitelere kayıt olabilirsiniz. Üstelik liseden mezun olduğunuz alan, Polonya’da istediğiniz bölüme kayıt yaptırmanıza da engel değildir. Polonya üniversitelerinde, dilediğiniz bölümde, Lehçe veya İngilizce eğitim alabilirsiniz. Polonya’dan alınan diplomalar Avrupa Birliği’nde ve dünyada birçok gelişmiş ülkede geçerlidir.

Denklik önemli değil ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli değil, Türkiye’de özel sektörde, ya da diplomanızı yurtdışında tanıyan ülkelerde yoluma devam edeceğim diyorsanız sadece lise diplomanızla Polonya’ya başvurabilirsiniz. Örneğin bilgisayar, tasarım, işletme, müzik, sinema vb bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’ye geldiklerinde genellikle özel sektörde çalışmakta ve dolayısı ile denklik bu meslek gruplarındaki işverenler için bir önem arz etmemekte, zira özel sektörde denkliğe değil, alınan eğitimin kalitesine, adayın kendisini nasıl geliştirdiğine bakılır.

Denklik önemli ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli, Türkiye’de devlete ya da özel sektöre ait kurumlarda doktor, diş hekimi, eczacı, avukat, hakim, mühendis vb. olacağım, ya da askerlik işlemlerim için bu gerekli diyorsanız.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren;

A) DÜNYADA EN İYİ 1.000 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ALACAKLAR: Yurtdışında eğitime başladığınız yıl; CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), University Ranking by Academic Performance (URAP), QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisine giren Polonya üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilirsiniz. Ancak üniversiteye başlayacağınız yıl, bu listelerde Polonya’dan hangi üniversiteler 1.000’e girecek diye düşünmektense, en doğru çözüm aşağıdaki ön koşulları yerine getirmeniz olacaktır.

B) İLK 1.000’İN DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: Polonya’da eğitime başladığınız yıl, ilk 1.000’in dışında bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

  1. TIP Doktorluğu Okuyacaklar için Denklik Ön KoşuluPolonya’da Tıp Doktorluğu okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Tıp Doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  2. HUKUK Okuyacaklar için Denklik Ön KoşuluPolonya’da Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  3. Mimarlık Okuyacaklar için Denklik Ön KoşuluYurtdışında Mimarlık okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Mimarlık alanındaki sıralamada ilk 200 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  4. Mühendislik Okuyacaklar için Denklik Ön KoşuluYurtdışında Mühendislik okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Mühendislik alanındaki sıralamada ilk 240 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.
  5. Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Dışındaki DİĞER BÖLÜMLERDE Okuyacaklar İçin Denklik Ön KoşuluPolonya’da Tıp Doktorluğu ve Hukuk dışında bir bölümde okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT’ye girmiş ve Türkiye’deki yüksek öğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Dolayısı ile puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, Polonya’da da okuyabileceksiniz.
  6. ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okuyacaklar İçin Denklik Ön KoşuluÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacaksanız, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almanız gerekiyor.