Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Varşova

Varşova, Polonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Varşova aynı zamanda, Polonya’nın 16 idari bölgesinden biri olan Masovian Voivodeship’in de başkentidir. Şehir, Vistula nehri üzerinde, Baltık Denizinden 360 km, Karpat Dağlarından 300 km uzaklıktadır. Haziran 2009’da yapılan sayımına göre nüfusu 1.711.466’dır ve metropol bölgede yaklaşık 2.785.00 insan ikamet etmektedir. Şehir merkezi 516.9 km2‘dir. Varşova Avrupa Birliğinde, nüfus açısından en büyük dokuzuncu şehirdir.

Warszawianka (1831) çoğu insan tarafından Varşova’nın gayrı-resmi simgesidir. Varşova şehri 9 Kasım 1940’ta düşmana karşı büyük bir askeri cesaret sergilemiş ve şehrin kahramanca kurtuluşundan dolayı en yüksek askeri simge ödülünü almıştır.

Varşova aynı zamanda “Anka şehir” olarak da tanınır. Nitekim şehir ikinci dünya savaşındaki büyük yıkımdan sonra, Polonya halkının büyük çabalarıyla tekrar inşa edildi. Varşova Konfederasyonu, Varşova Paktı, Varşova Dükalığı, Varşova Konvansiyonu, Varşova Antlaşması ve Varşova Ayaklanması, Varşova şehrinden ismini alan tarihi olaylardan bazılarıdır.

Coğrafya

Varşova, orta-doğu Polonya’da yer alır. Karpatlara 300 km, Baltık denizine 260 km ve Doğu Berlin’e 523 km mesafededir. Şehrin ortasından Vistula Nehri geçmektedir. Varşova Masovian Ovasında, deniz yüksekliğinden yaklaşık 100 metre yüksekte yer almaktadır. Bununla birlikte şehir sınırları içinde bazı tepeler (çoğu yapay) bulunmaktadır.

Varşova 2 ana jeomorfolojik form’da yer alır: Morain platosu ve Vistula Vadisi. Vistula Nehri, Varşova’nın adeta açıortayıdır ve şehri ortadan sol ve sağ olmak üzere iki parçaya böler.

varşova haritası

İklim

Varşova‘da iklim, kışları nemli ve serin, yazları gayet hafiftir. Ocak aylarında ortalama sıcaklık -3 °C, Temmuz aylarında yaklaşık 19.3 °C’dir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları 30°C’ye kadar çıkabilmektedir. Yıllık yağış miktarı 495 milimetre’dir ve en yağışlı ay Temmuz’dur. Bahar ve sonbahar en güzel mevsimlerdir. Hava genelde güneşlidir, çiçekler açar. Hava biraz serindir ama soğuk değildir.

Kültür

Varşova, aralarında Ulusal Tiyatro (1765) ve Büyük Tiyatro (1778)’nun da bulunduğu 30 büyük tiyatro sahnesine ev sahipliği yapmaktadır.

Varşova aynı zamanda birçok genç yönetmen ve oyuncunun da şehirdeki tiyatro kültüründen dolayı ilgisini çeker. Varşova, Uluslararası Tiyatro Toplantılarına da ev sahipliği yapar.

Savaş sırasında Varşova’nın tarihi yapıları ve mirasları çok büyük zararlar görmüştür. Ancak buna rağmen 1939 yılında, şehirdeki birçok tarihi ve kültürel eser, savaşın başlayacağı anlaşılınca güvenceye alındı ve korundu.

Aynı zamanda daha güvenli olduğu düşüncesiyle, bazı tarihi koleksiyonların da Varşova’ya getirildiği doğrudur. Ancak, buraya getirilen tarihi koleksiyonların çoğu zarar görmüştür ve kaybedilmiştir.

Varşova’da Eğitim

Varşova, Polonya’nın en iyi öğrenim kurumlarını bünyesinde barındırır. 4 büyük üniversite ve 62 yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki öğrenci sayısı yaklaşık 500 bindir (2002’deki nüfus’un %29.2’si). Üniversite öğrencilerinin sayısı 280 binin üzerindedir. Devlet üniversiteleri çoğunluktadır; ancak son yıllarda özel üniversitelerin sayısı da hızlı bir artış göstermiştir.

Varşova Üniversitesi 1816 yılında kurulmuştur. Ülkenin en büyük, en kaliteli üniversiteler arasında gösterilmektedir. Varşova Teknoloji Üniversitesi ülkenin en iyi teknik üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda Orta Avrupa’da iki binden fazla profesörüyle en büyük okullardan biridir. Varşova Tıp Üniversitesi, Polonya’nın en prestijli ve en büyük tıp okulu olarak kabul edilmektedir. Ulusal Savunma Üniversitesi, Polonya’da en yüksek askeri akademik kurumdur. Fryderyk Chopin Müzik Akademisi, Polonya’nın en köklü aynı zamanda Avrupa’da en büyük müzik okuludur. Varşova Ekonomi Üniversitesi ise, ülkedeki en eski ve en ünlü ekonomi üniversitesi olarak gösterilmektedir.

Varşova, çeşitli tarihi dokümanları barından, birçok kütüphaneye sahiptir. Tarihi doküman açısından en önemli kütüphane Polonya ulusal kütüphanesidir. Kütüphane koleksiyonunda 8.2 milyon cilt kitap bulundurmaktadır.

Diğer bir önemli kütüphane ise – 1816 yılında kurulan üniversite kütüphanesidir. 2 milyondan fazla kitap barındırır. Kütüphane binası mimar Marek Budzyński ve Zbigniew Badowski tarafından tasarlanmıştır ve 15 Kasım 1999’da eğitime açılmıştır. Binanın etrafı yeşillik ile kaplıdır. Üniversite kütüphanesi bahçesi Irena Bajerska tarafından tasarlanmış ve 12 Haziran 2002’de açılmıştır. Avrupa’daki en büyük çatı bahçelerinden biri ve 10.000 m2‘den geniştir. Üniversite bahçesi, halka açıktır.

Ekonomi

2008 yılında, Varşova dünyanın yaşaması en pahalı 35. şehri olarak gösterilmiştir. Polonya’nın 2004 yılında Avrupa Birliğine tam üyeliğinin kabulüyle birlikte, Varşova tarihinin en büyük ekonomik sıçramasını gerçekleştirmiştir.

Varşova’nın kapalı çarşıları dünyaca ünlüdür. Kent merkezindeki Arkadia ve Merkez Galerisi (Galeria Centrum ve Marszalkowska), kentteki en popüler kapalı çarşılardır. Bu alışveriş merkezlerinde ulusal ve uluslararası her türlü markayı bulmak mümkündür. Eski Kent (Old Town), hediyelik eşya alışverişi için en uygun mekândır.