Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Polonya’da Tıp Eğitimi

Polonya Tıp, dişçilik, eczacılık ve fizyoterapi eğitimi almak isteyen öğrenciler için Avrupa Birliğinde büyük avantajları olan bir seçenektir. Her şeyden önce bir AB ülkesi olduğundan Polonya’da üniversite eğitimi ardından alacağınız diplomalarınız YÖK tarafından onaylanmakta ve denklik verilmektedir. Buna ek olarak diplomanız diğer Avrupa ülkeleri ve dünyanın önde gelen birçok ülkesinde de geçerlidir. Polonya’da Tıp eğitimi 6 yıl dişçilik ve eczacılık eğitimi 5 yıl sürer.

Polonya üniversitelerine kayıt için aranan ön şart lise mezunu olmanızdır. Üniversite sınavında başarılı olmanız ya da herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmış olmanız şartı aranmamaktadır. Tıp fakültelerine kabul aşamasında lisede almış olduğunuz dersler ve başarı durumunuz değerlendirilmektedir. lisede tam zamanlı olarak fen dersleri ( Biyoloji ve Kimya) eğitimi almış olan öğrenciler kolaylıkla kabul edilmektedir. Eğitim dili birçok üniversitede İngilizcedir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse o zaman Polonya üniversiteleri bünyesinde ilk yıl dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Alternatif olarak eğitiminizi yerel dil lehçe olarak da alabilirsiniz. Polonya’da Lehçe eğitim almayı tercih ederseniz eğitim masraflarınız önemli derece düşmektedir. Polonya’da tıp eğitimi için üniversitelerin yıllık harçları (İngilizce bölümlerde ) 9000 Euro civarındadır.

Polonya’da tıp eğitimi almanın avantajları.

  1. Avrupa birliğinde bir üniversiteden mavi diploma olarak mezun olacak ve mesleğinizi hem Türkiye hem de yurtdışında rahatlıkla icra edebileceksiniz.
  2. Birkaç saatlik bir üniversite sınavı yüzünden ideallerinizden vaz geçmeyecek, hayallerinizdeki mesleği yapmak için eğitim alabileceksiniz.
  3. Uluslararası bir eğitim ortamında yaşayacak, İngilizce dilini günlük yaşamda etkili olarak kullanacaksınız.
  4. Size sınırsız seyahat özgürlüğü veren bir Schengen vizeni olacak ve tüm Avrupa’yı gezip görebilecek, ardından da AB bünyesinde staj ve kariyer başlangıcı yapma şansı elde edeceksiniz. Türkiye ya da KKTC de buluna üniversitelerde bu şansınız olmayacak.
  5. Eğitim ve yaşam masraflarınız bakımından Türkiye ile büyük farklar olmadan eğitim alabileceksiniz.

Kimler Polonya’da Tıp eğitimi alabilir?
Tıp eğitimi dünyanın en uzun ve en zor eğitimidir. Bu eğitime kabul edilmiş olmaktan çok daha önemli olan bunu sürdürebilmek ve başarıyla mezun olabilmektir”. Polonya’da bir üniversiteye Tıp öğrencisi olarak kabul edilmeniz, doktor olmanızın garantisi değildir. Bu nedenle Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümleri okumaya talip olmadan önce şu soruları kendinize sorun ve doğru bir değerlendirme yapın.

  1. Tıp eğitiminin ana dersleri olan ve ilk dersten itibaren zaten birçok şeyi biliyor kabul edileceğiniz Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde eğitiminiz , başarınız, kabiliyet ve potansiyeliniz ne kadar yeterli? Bu alanlarda zayıfsanız bu eksiğinizi Tıp okurken gideremezsiniz.
  2. Yukarıdaki alanlarda yeterli değilseniz, bunları yabancı bir dilde öğrenip, bu konular temel alınarak anlatılacak Tıp derslerini anlamakta ve sınavlarını geçmekte başarılı olabilecek misiniz?

Yukarıdaki soruları çok net olarak cevaplayamıyorsanız o zaman Tıp fakültesinde eğitim alma fikrini tekrar düşünmelisiniz. Bu durumda size 2 önemli tavsiyemiz var.

  1. Yukarıdaki eksikliklerinize rağmen Tıp fakültesi okumakta ısrar ediyorsanız, o zaman öncelikle mutlaka bit Tıp Hazırlık Eğitimi (Medical Founation Course) almalısınız. Bu eğitim size Tıp okuyabilmek için gerekli yeterliliklere getirmeyi amaçlamaktadır. Bu eğitim en iyi Macaristan’da verilmektedir ve bu eğitimi tamamladıktan sonra Polonya’da tıp eğitimine hemen kabul edilir ve olması gerektiği gibi başarılı bir eğitimi alabilir, eğitiminizi zamanında tamamlayıp, doktor olabilirsiniz.
  2. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Tıp okumanın size göre olmadığına karar verdiyseniz, o zaman eğitiminize, yetenek ve potansiyelinize en uygun başka bir alanda eğitim almayı tercih edebilirsiniz. ELT Akademik danışmanları size bu konuda profesyonel rehberlik desteği vermektedir.