Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Lublin

Lublin, Doğu Polonya’nın en büyük ve en dinamik şekilde büyüyen şehridir ve AB’nin doğu sınırının en önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biridir. 2016 sayımlarına göre şehirde 342,039 kişi yaşamaktadır. Polonya’nın en büyük dokuzuncu şehridir.

Tarihçesi

Şehir uzun bir tarihe sahiptir. 9. yüzyılın sonlarında bir kale olarak kurulan kale çevresinde büyüdü ve 1317’de şehir haklarını aldı. Polonya ve Litvanya için ortak olarak hizmet etti ve 1569’da iki krallık arasında Lublin Birliği imzalandı. Bu şehir 1672’de Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiştir. Lublin, 16. yüzyılın sonlarında ekonomik zirvesine ulaştı. 1795’te Avusturya’ya, 1815’te Rusya’nın bir parçası oldu. İlk bağımsız geçici Polonya hükümeti 1918’de Lublin’de ilan edildi. Bununla birlikte, Lublin İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edildi ve komünist dönemin zorunlu sanayileşme yerlerinden biri haline geldi. Şehir aynı zamanda Polonya’nın Yahudi geçmişinin önemli bir parçasıdır. Yüzyıllar boyunca Yahudilerin önde gelen merkezlerinden biriydi.

Lublin haritası

Lublin’de Yaşam

Lublin, genç ve hırslı bir şehirdir. Hem kültür hem de iş dünyasında yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşımla ilham veriyor. Yüzlerce kültürel etkinlik ile dünyanın her yerinden turist çekiyor. Lublin şehrinde devlet ve özel  üniversiteler bulunmaktadır ve şehir nüfusunun %60’ini ögrenciler oluşturmaktadır bu yüzden bu şehre öğrenci şehri de diyebiliriz. Şehirde her sene birçok festival düzenlenmektedir. Bu da şehri sürekli canlı tutmaktadır. Krakov, Varşova ve Ukrayna  arasında bulunan Lublin, Güneydoğu Polonya’nın endüstriyel ve kültürel merkezidir. Tarım makineleri, kimyasallar, otomobiller, gıda maddeleri (özellikle şeker) üretilir.  Peki şehirde nerelere gidilebilir ? Aşağıda Lublin’de gidilmesi gereken yerler listelenmistir;

 1. Lublin Castle
 2. The State Museum of Majdanek
 3. Ogród Saski Park
 4. Brama Krakowska
 5. Trynitarska Tower
 6. The Old Town
 7. Aqua Lublin
 8. Zalew Zemborzycki

Ulaşım

Polonya’nın bu küçük ve tatlı şehrinde tramvay ve otobüslerle her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Lublin gelişmiş bir bisiklet altyapısı sistemine sahiptir. Kentte 80 kilometreden fazla ayrılmış bisiklet yolu ve patika var. VETURILO uygulamasını indirip sokaktan bisiklet kiralayabilirsiniz. 20 dakikadan az kullandığınız takdirde bisikletleri ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca taksi ücretleri oldukça ucuzdur.

Başlangıç ücreti: 5.50 zloty, daha sonra kilometre başına 1.76-2.20 zloty tutmaktadır.

Konaklama

Şehirde birçok üniversite olduğundan dolayı konaklama konusunda pek sıkıntı yaşanmamaktadır. Öğrenciler genellikle okulun kendilerine sağlamış olduğu yurtları tercih etmektedir. Hem maliyet açısından hemde konum açısından okul için en avantajlı seçenek yurtlar olmaktadır fakat bazen özel evde kalmak isteyen öğrenciler olabiliyor bu yüzden 300-500 Euro fiyat aralığında kiralık ev bulunabilmektedir.

Kültür

Lublin’de birçok kültür aktivitesi yapılmaktadır, şehirde tiyatro etkinliklerinden festivallere yılın her dönemi sosyalleşme alanları bulunmaktadır. Lublin’de yapılan etkinliklerden bazıları şunlardır;

 1. International Festival of Theater
 2. Lublin Juggling Carnival
 3. European Festival of Taste
 4. International Folk Meetings

Yemek

En bilinen yerel yemeği Cebularz’dır. Cebularz haşhaş tohumu ile karıştırılmış soğan ile doldurulmuş küçük, fırında pişmiş bir ekmek şeklindedir. Hazırlama geleneği Orta Çağ’dan beri vardır ve Yahudi mutfağı ile bağlantılıdır. Cebularz muhtemelen Orta Doğu’da bilinen ve Polonya’nın bu bölümüne Yahudi göçü ile getirilen bir yemektir.

Eğitim;

Şehir, Katolik Üniversitesi ve Marie Curie-Skłodowska Üniversitesi’nin yanı sıra  bir çok özel üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için sosyal ve ekonomik açıdan çok uygun bir şehir olan Lublin’deki üniversiteleri aşağıda görebilirsiniz ;

Vincent Pol Üniversitesi

Uluslararası öğrenciler arasında Lublin’deki en popüler üniversite Vincent Pol Üniversitesi’dir. Bu üniversiteye her yıl dünyanın bir çok farklı ülkesinden öğrenci akın etmektedir. Daha 2000 yılında kurulan bu üniversitedeki yabancı öğrenci sayısı %45 civarındadır. Üniversitede birçok farklı alanda bölümler yer almaktadır. Örneğin turizm, işletme, spor bilimi, güzellik bilimi, fizyoterapi gibi alanlarda lisans, lisansüstü eğitim verilmektedir.

Bir öğrenci şehri olan Lublin’de beş adet de devlet üniversitesi yer almaktadır.

Marie Curie-Sklodowska University

Fakülteler

 1. Biyoloji ve Biyoteknoloji
 2. Kimya
 3. Ekonomi bilimi
 4. Yer bilimleri ve Arazi Yönetimi
 5. Felsefe ve Sosyoloji
 6. Beşeri bilimler
 7. Matematik, Fizik ve Bilgisayar Bilimleri
 8. Pedagoji ve Psikoloji
 9. Siyaset Bilimi

10.)Hukuk ve İdare

Medical University of Lublin

Fakülteler

 1. Tıp Fakültesi
 2. Diş Hekimliği Fakültesi
 3. Eczacılık Fakültesi

The John Paul II Catholic University of Lublin

Fakülteler

 1. İlahiyat Fakültesi
 2. Kanun, Kanun ve İdare Fakültesi
 3. Felsefe Fakültesi
 4. Beşeri Bilimler Fakültesi
 5. Sosyal Bilimler Fakültesi
 6. Biyoteknoloji ve Çevre Bilimleri Fakültesi
 7. Matematik, Bilişim ve Peyzaj Mimarlığı Fakültesi
 8. Stalowa Wola’da Kampüs Dışı Mühendislik ve Teknik Bilimler Fakültesi

The University of Economics and Innovation

Fakülteler

 1. Ekonomi bilimi
 2. Bilgisayar Bilimi
 3. Lojistik
 4. Hemşirelik
 5. Yönetim

Lublin University of Technology

Fakülteler

 1. Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 2. İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Fakültesi
 3. İşletme Fakültesi
 4. Çevre Mühendisliği Fakültesi
 5. Teknoloji Fakültesi Temelleri
 6. Makine Mühendisliği Fakültesi