Neden Polonya’da Eğitim

Avrupa’nın son yıllarda parlayan yıldızı olan Polonya; güçlü ekonomik yapısı, eğitim standartlarının yüksekliği, öğrencilere sağladığı imkanlar ve ekonomik yaşam giderleri ile her geçen gün daha fazla öğrencinin dikkatini çekmektedir. Eğer siz de üniversite sınavında isteğiniz bölümü kazanamadıysanız; uygun fiyata, yüksek eğitim kalitesine sahip, YÖK denkliği bulunan bir üniversitede, dilediğiniz bölümde, İngilize eğitim alabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi İçin 8 Neden

 1. Polonya Üniversitelerinin dislipli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, birçok Polanya Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.
  Kasım 2009 itibarı ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında;

  • Varşova Üniversitesi 293,
  • Jagiellonian Üniversitesi 326,
  • Wroclaw Teknik Üniversitesi 343,
  • Wroclaw Üniversitesi 416,
  • AGH Bilim ve Teknik Üniversitesi 417. sırada yer almakta; aynı listede
  • ODTÜ 435,
  • Boğaziçi Üniversitesi 510,
  • Bilkent Üniversitesi 630. sırada bulunmaktadır. (Kaynak: webometrics.info)
 2. Polonya, 2004 yılında beri AB üyesidir. Aldığınız diploma tüm AB ülkelerince tanınmakta ve diplomanıza YÖK tarafından denklik verilmektedir.
 3. Ülkede resmi dil Lehçe’dir. Ancak önde gelen tüm üniversitelerde; Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık, Diş Hekimliği vb programlarda, İngilizce eğitim verilmektedir.. Üsetlik Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden ve mezun olduğunuz lise dikkate alınmadan.
 4. Polonya üniversiteleri, Avrupa’nın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır. Lehçe eğitim veren özel üniversitelerde yıllık öğrenim ücreti 1500 – 2000 €, İngilizce eğitim verenler de ise 3.000 – 8.000 € civarındadır. Bir öğrencinin aylık toplam gideri ise 250€ kadardır.
 5. Polonya’da eğitim gören öğrenciler, Erasmus ve Sokrates gibi öğrenci değişim programları ile AB ülkelerindeki üniversitelerde, iki dönem boyunca, ücretsiz eğitim alabilmektedirler.
 6. Varşova, rahat ve ucuz ulaşım sistemi, düşük suç oranı ve refah düzeyi ile Avrupa’nın en yaşanılır şehirleri arasındadır.
 7. Polanya; mimari yapısı, tarihi dokusu, kültürel mekanları, doğal tabiat parkları ile Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir.
 8. Üniversitelerde, uluslararası öğrencilerin sorun ve ihtiyaçları daha çabuk çözmek ve okula uyum süreçlerini hızlandırmak amacıyla özel ofisler bulunmaktadır.

Avrupa’da son on yılda eğitim sektörü en hızlı gelişen ülke Polonya’dır. Bu süreçte yükseköğrenim kurumu sayısı 4, öğrenci sayısı ise 5 kat artmıştır. Her yıl yaklaşık yarım milyon genç üniversite eğitimine başlamaktadır.