Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Poznan Tıp Üniversitesi

Başlıca Bilgiler

  • Resmi AdPoznan Tıp Üniversitesi
  • Kuruluş1919
  • Öğrenci Sayısı7994
  • Times1201–1500
  • ŞehirPoznan

Poznan Tıp Üniversitesi (İngilizce: Poznan University of Medical Sciences, Lehçe: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), Polonya’nın önde gelen tıp üniversitelerinden biridir. Polonya’nın batısında yer alan Poznan şehrinde bulunan üniversite, Avrupa’nın en eski okullarından biridir.

Poznan University of Medical Sciences; 1919 yılında kurulmuş, 1950 yılında tekrar düzenlenmiş ve 2007 yılında üniversite haline getirilmiştir.

Rakamlarla Poznan Tıp Üniversitesi
Kuruluş: 1919
Öğrenci sayısı 10.200 öğrenci (%77 bayan)
Yaklaşık Yabancı öğrenci sayısı 1.000

Poznan Tıp Üniversitesi (PUMS) Polonya’daki en iyi ve en büyük Tıp Üniversitelerinden biridir. 90 yıla varan akademik tecrübe ve sahip olduğu potansiyel ile hızla kendi yolunda ilerlemekte ve diğer tıp üniversitelerine de çoğu alanda liderlik etmektedir.

Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesinin on bin öğrencisinden bine yakını İngilizce olarak eğitim almaktadır.

Üniversite çalışanları
Lehçe ve İngilizce tıbbi çalışmalarda istihdam edilen toplam kişi sayısı 750’yi bulmaktadır. Aralarında 104 profesör, 115 yardımcı doçent, 139 assistan, PhD dereceli 181 araştırma görevlisi, doktorası henüz bitmemiş 117 araştırma görevlisi, 83 üst düzey öğretim görevlisi, 10 okutman ve 1 öğretim görevlisi, çoğu tıp doktoru olan 565 kişi, 94 kişilik bilim temsilcisi ve 91 diş hekimi bulunmaktadır.

Uluslararası işbirliği
Üniversite, sürekli öğretim teknikleri ile eğitim ve gelişimi amaçlamaktadır. Uluslararası programlar ve araştırma projelerinin yanı sıra ortak yayınlar ve bilimsel konferanslar, öğrenci ve öğretmen değişimi gibi işbirlikleri sürekli arttırılmaktadır. Tüm dünyadan, Rennes ve Nancy üniversiteleri de dahil olmak üzere (Fransa), Berlin, Halle, Kiel, Nürnberg, Mainz, Münih Regensburg (Almanya), Linkoping (İsveç), Oslo Üniversitesi ve Agder University College ( Bloomington Norveç), Perugia (İtalya), Chicago Illinois Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Widener Üniversitesi, Chester Pennsylvania ve Pennsylvania Üniversitesi (ABD), Edinburgh Üniversitesi (İngiltere) ve Türkiye’deki bazı üniversitelerle hali hazırda işbirliği ve ortak çalışmaları mevcuttur.

Müfredat
Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi heyecan verici yeni bir tıbbi müfredatı planlamaya başlamıştır. Öğrencilerin iletişim becerileri, profesyonellik, tedavi becerileri, tanı, hasta ile uyum, ahlaki, kültürel, etik ve sosyal sorunlar ve yaşam boyu öğrenme becerilerinin duyarlı bir şekilde hayata geçirilmesi müfredatta yer alan temel konulardır.

Akreditasyon
Okulun İngilizce programları, ABD Eğitim Komisyonu tarafından Dışişleri Tıp Mezunları (ECFMG), National Board of Medical İncelemesi üzerinde akredite edilmiş, ABD, Kanada ve İskandinavya kredi kurumları tarafından kabul görmektedir.

Mezunlar
Üniversitenin, yurtdışında 1200’den fazla mezunu bulunmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Afrika ve diğer yerlerdeki hastanede çalışan ve hatta bölüm başkanı olan mezunu vardır. Geçen yıl Ponzan Tıp Üniversitesi cerrahi profesörü Dr. Maria Siemionow liderliğinde Cleveland Ohio Hastanesinde, yüz nakli yapılmıştır.

Poznan Tıp Üniversitesi Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Bölümler Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Zloty) Başlangıç
Tıp 12 60.500 PLN Ekim
Diş Hekimliği 10 64.700 PLN Ekim

İletişim

Galeri