Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

School of Form

Başlıca Bilgiler

 • Resmi AdSchool of Form
 • ŞehirVarşova

School of Form, Polonya’da üniversite denilince akla ilk gelen üniversitelerden biri olan SWPS’ye (SWPS University of Social Sciences and Humanities) bağlı olan bir okuldur. İlk öğrencilerini 2011 yılında kabul etmeye başlayan School of Form, şu ana kadar yüzlerce öğrenciyi mezun etmiştir.

School of Form’un uzmanlık sahibi olduğu alanlar ağırlıklı olarak moda ve endüstriyel tasarımdır. Okul, dünyaca ünlü markaların ürünlerini tasarlayan yetenekli, vizyon sahibi, yenilikçi ve insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayan ve onlara hayal ettiklerinden daha fazlasını sunan tasarımcıları eğitmeyi amaçlıyor.

Okul bünyesindeki eğitim, beşeri bilimlerde ihtiyaç duyulan bilgi ve tecrübe, becerilerin tasarlanması, teknolojik alanlardaki bilgiler, uygulamalı projeler ve iş dünyası ile geliştirilen sürdürülebilir iş birlikleri üzerinde kurulmuştur. Okulun, Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından ödüle layık görülen müfredatı, üyelerinin her biri alanında uzman ve başarılı olan bir ekip ile hazırlanmıştır.

School of Form‘dan mezun olan öğrenciler, SWPS bünyesinde diplomalarını alırken mezuniyet sonrası Polonya’daki sanayi ve teknoloji devlerine yapacakları iş başvurularında, okulda aldıkları pratik eğitim sayesinde ön plana çıkmaktadırlar. SWPS, ülkedeki üniversitelerin sadece %5’inin yer aldığı A+ kategorisi ile ödüllendirilen az sayıdaki üniversitelerden biridir. SWPS, yaklaşık 17 bin öğrencisi bulunan, aralarında Poznan ve Varşova da bulunan toplamda 5 farklı şehirde kampüsü olan; birçok farklı alanda lisans ve lisans üstü düzeyde eğitim veren oldukça büyük bir üniversitedir.

Poznan Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Poznan, Polonya’nın başkenti Varşova ve Almanya’nın başkenti Berlin arasında yer alan ve Avrupa’nın birçok noktasına kolay erişim imkanı olan bir şehirdir.

600 binden fazla nüfusu olan Poznan’daki akademik yıl boyunca yaklaşık 130 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu yönüyle şehre bir öğrenci şehir demek yanlış olmayacaktır. Tarihi geçmişi, müzeleri, kendine has mimarisi, doğal güzellikleri, kültürel aktiviteler ve eğlence alanları ile Poznan, öğrenciler için oldukça eğlenceli ve verimli bir üniversite hayatı sunuyor.

Polonya’da görsel ve ensdütriyel tasarım alanından en iyi okullardan biri olan School of Form’un yakın zamanda başkent Varşova’ya taşınması öğrenciler için de birçok açıdan faydalı olacaktır.

School of Form Bölümler

School of Form bünyesindeki akademik birimler, eğitim dili İngilizce ve Polonyaca (Lehçe) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Lehçe eğitim verilen bölümler şunlardır:

 • Communication design
 • Domestic Design
 • Fashion Design
 • Industrial Design

School of Form’u uluslararası düzeyde popüler kılan ise İngilizce dilinde eğitim verilen Industrial Design (Endüstriyel Tasarım) bölümüdür. Bu bölüme içerisinde onlarca farklı alan yer alıyor. Bu alanlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • 3D Modelleme
 • Robotik
 • SolidWorks
 • Sistem / Yapısal Tasarım
 • Parametrik Tasarım
 • Tasarım Yönetimi
 • Ergonomi
 • Çizim
 • Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)
 • AutoCAD

School of Form İngilizce Lisans Bölümleri

Bölümler Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro) Başlangıç
İngilizce Hazırlık 2 € 3.800 Ekim
Endüstriyel Ürün Tasarımı 7 € 6.500 Ekim

School of Form İngilizce Hazırlık Eğitimi

School of formda eğitim alacak öğrencilerimizden İngilizce seviyesi doğrudan birinci sınıfa başlamak için yeterli olmayanlar, okulda verilen 1 yıllık İngilizce hazırlık sınıfına katılabilirler.

İngilizcenin yanı sıra tasarım ve dizayn dersleri de verilen hazırlık eğitiminde öğrenci hem yabancı dilini hem de tasarım yeteneklerini geliştirerek lisans eğitimine başlayabilir. School of Form hazırlık eğitim içeriği aşağıdaki gibidir;

Birinci Dönem: Haftada 16 saat İngilizce, 4 saat tasarım
İkinci Dönem: Haftada 12 saat İngilizce, 4 saat çizim,4 saat kültürel kavramlar
Hazırlık (sadece İngilizce) : 2.600 Euro
Full Hazırlık: 3.000 Euro

School of Form Burs Olanakları

Polonya’da eğitim ücretleri de Avrupa’nın birçok ülkesine göre makul düzeylerdedir. School of Form’da eğitim almak isteyen öğrencilerin her akademik yıl için ödemesi gereken güncel ücret 5,800 €’dur. Okulda İngilizce dilinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için burs imkanı da mevcuttur. Burs kapsamına giren öğrenciler ilk yıl herhangi bir eğitim ücreti ödemiyorlar. Bunun yanında, burs başvuruları sadece lisans düzeyinde eğitim alacak öğrencilere açıktır. Burs imkanları için ELT danışmanınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

School of Form, bir sanat ve endüstriyel tasarım okulu olduğundan, yapılan başvurularda sizden bir portfolyo hazırlamanızı istiyor. Bu portfolyo içerisinde CV’niz ile beraber şimdiye kadar yaptığınız bütün çalışmalar (çizimler, projeler, sanatsal çalışmalar vs) yer almalıdır. Bu dokümanı elektronik ortamda sunacağınız için içerisine her türlü çalışmanızı dahil edebilirsiniz. Bunun yanında, sanatsal yönünüzü öne çıkaran, sizi heyecanlandıran, motive eden ve size ilham veren unsurlardan ve kişilerden de bahsedebilirsiniz.

Portfolyonuzu okula gönderdikten sonra başvuru aşamasına geçiyorsunuz. Lise son sınıfta olan öğrenciler okulları bitmek üzereyken de başvuru yapabilirler. Bu arada başvurular online olarak alınıyor.

Sonraki adımda öğrenciler ile Skype üzerinden bir görüşme / sınav gerçekleştiriliyor. Bu sınav için başvuru ücreti de 150 PLN’dir. Sınav sonucunu birkaç gün içerisinde aldıktan sonra son adımda sizden bazı evrakları (lise diploması, fotoğraf, kimlik bilgileri, imzalı başvuru formu vs) sunmanız istenecektir.

Poznan’da Konaklama

School of Form’da eğitim alacak öğrencilerimiz için okulun anlaşmalı olduğu özel yurt başvurusu yapılmaktadır. Tek ve çift kişilik oda seçenekleri bulunan yurtta tek kişilik odanın fiyatı aylık ortalama 800 PLN (Polonya Zilotisi), çift kişilik oda fiyatı ise aylık ortalama 650 PLN civarındadır. Ayrıca yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için ELT servis sağlayıcıları daire kiralama ve ev tutma aşamalarında da öğrencilerimize yardımcı olmaktadır.

School of Form 2020 yaz aylarında Poznan şehrinden Varşova’ya taşınacağı için bu okulda eğitim alacak öğrenciler çok daha fazla konaklama seçeneğine sahip olacaklardır.

School of Form Başvuru Tarihleri

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, School of Form ile ilgili her konuda ELT’den destek alabilirler. ELT, ilk başvurunuzdan Polonya’ya gidene kadarki bütün sürecinizi en profesyonel şekilde planlıyor. ELT’den hem bu okul ile ilgili hem de Polonya’da üniversite eğitimi konusunda genel bilgiler alabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce iletişime geçtiğiniz takdirde, ELT size ve başvurunuza özel bir danışman atayacaktır.

School of Form’da eğitim alacak öğrencilerin okul başlangıç tarihleri olan ekim ayından minimum 3-4 ay önce işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Başvuru, ön kabul, esas kabul, konaklama, vize ve gidiş gibi süreçler göz önüne alındığında erken başvuru çok önemlidir.

İletişim

Galeri