Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Başlıca Bilgiler

  • Resmi AdVarşova Ekonomi Üniversitesi
  • Kuruluş1906
  • Öğrenci Sayısı15.000
  • ŞehirVarşova

1906 yılında kurulan Varşova Ekonomi Üniversitesi (Szkola Glowna Handlowa w Warszawie, SGH), Polonya’nın ekonomi ve yönetim eğitimi veren en köklü devlet üniversitesidir.

Üniversite genelinde 15 bin öğrenci lisans, master ve doktora programlarında öğrenimlerine devam etmektedir.

Eğitim
Varşova Ekonomi Üniversitesi, ekonomi ve sosyal bilimler alanında geniş bir yelpazede eğitim fırsatı sunmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının yanı sıra yaz okulu ve hayat boyu eğitim programları ile herkesimden insana eğitim olanağı tanımaktadır.

Üniversitenin eğitim sistemi Bologna deklarasyonu ile uyumludur. Bu doğrultuda:

  • Kolay anlaşılabilir ve diğerleriyle kıyaslanabilir akademik derece sistemi, diploma ekinin tanınması da dahil olmak üzere.
  • Kredi toplama ve transfer sistemi (ECTS)
  • Öğrenci, öğretmen ve araştırmacıların hareketliliği
  • Kalite güvencesi konusunda işbirliği
  • Avrupa standartlarında yükseköğrenim

Lisansüstü Eğitimler & MBA Programları
Yüksek lisans programları dahilinde -MBA programı da dahil olmak üzere- İngilizce ve Lehçe dillerinde, doksandan fazla eğitim ve bölüm seçeneği mevcuttur.

Araştırma Faaliyetleri

Geleneksel olarak, Varşova Ekonomi Üniversitesi (SGH) ekonomi ve yönetim bilimleri alanında yapılan araştırmalar için bir merkez olmuştur. Üniversite, yıllık 1.500 adet kitap, bilimsel makale, ders kitabı yayınlamaktadır. SGH, her yıl ülkedeki ekonomik rekabet ve diğer 150 faaliyet üzerine İngilizce ve Lehçe olmak üzere bir rapor yayınlar.

Uluslararası İşbirliği

Varşova Ekonomi Üniversitesi, yabancı üniversiteler ve akademik merkezlerle; bilgi, araştırma ve eğitim deneyimlerinin paylaşılması konularında işbirliği içerisinde olmuştur.

Uluslararası bağlantıları 200’ün üzerinde olan okul, yabancı merkezlerle işbirliği içinde yürütülen araştırma faaliyetleri yürütmektedir. Her yıl onlarca yabancı akademisyen üniversiteyi ziyaret etmekte; düzenlenen seminer ve konferanslara katılmakta, misafir öğretim görevlisi olarak derslere girmekte ya da ortak araştırma projelerine katılmaktadır.

Varşova Ekonomi Üniversitesinde aynı zamanda geniş yelpazeli bir öğrenci değişim programına da dâhildir. Öğretim görevlileri ve öğrenciler, okulun sunduğu çok sayıda değişim programı sayesinde farklı ülkelere gidebilmektedirler.

Altyapı

Varşova Ekonomi Üniversitesi kampüsü şehir merkezine çok yakın bir bulunmakta, Pola Mokotowskie adlı Varşova’nın en büyük parklarından birine çok yakın mesafededir. Üniversite, en yenisi 2006’da hizmete girmiş olan, 5 binada eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedir. Varşova Ekonomi Üniversitesi yüksek kapasiteli yurt imkanına da sahiptir. Yurtlarda 10.000 öğrenci konaklayabilmektedir. Okul, içerisinde 3 adet çok amaçlı spor salonu, tırmanma duvarı, fitness odası ve yüzme havuzu bulunan gelişmiş bir spor kompleksine de sahiptir.

Üniversitenin kütüphanesinde, bir milyon ciltten fazla ekonomi kitabı bulunmaktadır. Okul, geniş bir akademik çalışma ve araştırma imkanına sahiptir.

Öğrenci Yaşamı

Üniversitede, öğrencilerin sosyalleşmesine yardımcı olacak, 90’dan fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Birçok alanda üniversiteler arası veya uluslararası derneğe üyelik imkanı bulunmaktadır. Dersler dışında öğrencilerin vakit geçirebilecekleri birçok proje ve spor aktivitesi ile bilim, eğlence ve kültür projeleri bulunmaktadır.

Bölümler Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro) Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Uluslararası Ekonomi (International Economics) 6 4.000 Ekim
Ekonomi ve Bilgi Sistemleri (Quantitative Methods in Economics and Information Systems) 6 4.000 Ekim
Yönetim (Management) 6 4.000 Ekim
Küresel İşletme, Finans ve Yönetim (Global Business, Finance and Governance) 6 4.000 Ekim
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
İleri Data Analizi (Advance Analytics – Big Data) 4 3.800 Ekim
Küresel İşletme, Finans ve Yönetim (Global Business, Finance and Governance) 4 3.800 Ekim
Uluslararası İşletme (International Business) 4 3.800 Ekim
Finans ve Muhasebe (Finance and Accounting) 4 5.100 Ekim

İletişim

Galeri