Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Lodz

Polonya’nın üçüncü büyük kenti olan Lodz (Łódź), ülkenin orta kesiminde yer alır. Nüfusu, Haziran 2009 itibariyle, yaklaşık 750 bindir. Şehir, Lodz Voyvodasının başkentidir ve başkent Varşova’nın yaklaşık 135 kilometre güney batısında kalmaktadır. “Lodz” kelimesi Lehçe’de sandal anlamına gelmektedir ve “sandal” resmi, şehrin armasında da yer almaktadır.

Bir endüstri şehri olan Lodz, üç büyük imparatorluğun sınırları içinde yer almıştır: Rusya, Avusturya ve Prusya. Şehir, yüzyıllar boyunca fakir bir kent olarak kalmış; ancak XIX. yüzyılda, Rönesansdan sonra çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Lodz, Polonya’nın merkezinde, birçok önemli Avrupa yolunun geçiş noktası üzerinde yer almaktadır. Şehirde Leh, Alman, Rus ve Yahudi kültürü iç içe yaşanmakta; bu çok kültürlü yapı, şehre eşsiz bir karakter kazandırmaktadır.

Lodz, günümüzde sadece büyük ve dinamik bir sanayi kenti değil aynı zamanda yerli ve yabancı yatırımcılar için çok önemli bir ekonomi ve ticaret merkezidir.

Lodz çok farklı kültür, din ve milletten insanın barış içerisinde yaşadığı bir şehirdir.

Ekonomi

lodz üniversitesi 1990 öncesinde şehir ekonomisi, tekstil sanayi üzerine yoğunlaşmıştır. 1840’larda 13 binlerde olan şehir nüfusu, sanayileşmenin etkisiyle 1913’te 500 binlere kadar çıkmıştır. Lodz, I. Dünya Savaşı öncesinde km2‘ye 13 bin kişilik nüfusu ile, dünyanın en yoğun nüfuslu sanayi şehirlerinden biri olmuştur. Tekstil endüstrisi 1990-91 yıllarında büyük bir çöküş yaşamış ve birçok dev tekstil şirketi kapanmıştır. Ancak, sayısız küçük firma tekstil ürünleri imalatı ve satışı yapmakta; başta Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerine ihracat gerçekleştirmektedir.

Polonya’nın merkezinde yer alması şehir için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Lojistik ve ulaşım sektörü, şehirde hızla gelişmektedir.

Son yıllarda pek çok yabancı şirket Lodz’a ofis açmaktadır. Birçok bilişim, IT firması merkez olarak Lodz’u tercih etmektedir.

Düşük işgücü maliyeti, avantajlı vergi oranları ve yatırım teşvikleri nedeniyle binlerce yabancı yatırımcı tesislerini Lodz’a taşımıştır.

Lodz haritası

Lodz’da Eğitim

Lodz’da üç büyük devlet üniversitesi ve bir dizi (çoğu özel) yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Bunlardan en büyükleri:

Ulaşım

Lodz’da toplu taşımacılık sistemi oldukça iyi organize edilmiştir. Şehrin herhangi bir noktasına, hiçbir sorunla karşılaşmadan kolayca ulaşabilirsiniz. 20 tramvay ve 85 otobüs hattında yolculuk yapmak mümkündür. Tramvay ve otobüsler için aynı bilet kullanılabilmektedir. Aynı bilet ile belirli bir süre içerisinde, farklı bir vasıtaya ücretsiz binebilirsiniz.

Bilet fiyatları, yolculuk saatine göre değişebilmektedir. Öğrenciler için daima %50 indirim (Polonya öğrenci kartı ile) uygulanmaktadır.

Tramvay ve otobüs için aylık öğrenci bileti tarifesi, tek hat için 7€, tüm hatlar için 11€’dur.

Para Birimi ve Döviz Kurları

Polonya’nın para birimi Polonya Zlotisi (PLN)’dir.

1PNL yaklaşık 0,25€

1PNL yaklaşık 0,50 TL’dir.

Beş adet kağıt para vardır: 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 zł.

Euro veya diğer yaygın paraları; döviz büroları, sınır kapıları, havaalanları, otel ve tren istasyonlarından yerel paraya çevirmeniz mümkündür.

Banka ve Alışveriş Merkezleri

Ülke genelinde banka ve ATM’ler oldukça yaygındır. Bankalar genellikle Pazartesi-Cuma günleri 08.00 – 18.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Polonya bankalarında hesap açmayı düşünürseniz bazı bankalar pasaport ve geçici adres kaydı isterken birçoğu oturma izni istemektedir. Kredi kartı şehir genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ödemelerinizi kredi kartı ile yapmanız mümkündür.

Mağaza ve dükkânlar Cumartesi günleri yarım gün çalışmakta, market ve kimi mağazalar Pazar günleri de açılabilmektedir.

Lodz’da ki bazı büyük marketler: Tesco, Leader Price Geant, Leclerc, Hipernova, Carrefour. Lodz’un kuzeyindeki Bałucki Rynek açık hava pazarında meyve, sebze ve diğer gıda ürünlerini alabirsiniz.

Poznan’da bazı ve hizmetlerin yaklaşık fiyatları (PLN):

 • Ekmek: 1.50 zł
 • 1 litre süt: 2 zł
 • 1 kase yoğut: 1.30 zł
 • 1litre portakal suyu: 4 zł
 • 1,5 litre maden suyu: 2 zł
 • 0,5 litre gazoz: 3 zł
 • 1kg jambon: 20 zł
 • 1 kg sosis: 9zł
 • 1 kg peynir: 15 zł
 • 1kg patates: 1 zł
 • Gazete: 2 zł
 • Sinema bileti: 15-20 zł
 • Sigara: 7 zł
 • Saç traşı: 20-50 PLN

Sağlık ve Sigorta

Yabancı öğrenci, turist ve misafirlerin Polonya’da sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Adaylar, üniversiteye kesin kayıttan önce, kendi ülkelerinde iken sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Öğrenciler için aylık sigorta ücreti 10€’dur.