Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Poznan

Poznan (Poznań), Polonya’nın batı-orta bölümünde, Warta Nehri kenarında kurulmuş; Polonya’nın beşinci büyük şehridir. Nüfusu 560 bin (Haziran 2009) civarında olan Poznan, Polonya’nın en büyük ve en eski şehirlerinden biridir.

Poznan; ticaret, endüstri ve eğitim alanında Polonya’nın en önemli merkezlerinden biridir ve şehir çok önemli uluslararası fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. İklim değişikliği ile küresel mücadele kapsamında en önemli Birleşmiş Milletler anlaşması olan İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ile Sözleşme’nin uygulanmasına yönelik Kyoto Protokolü Aralık 2008’de Poznan kentinde düzenlenmiştir.

Coğrafya

Poznan’ın yüzölçümü 261.3 km2‘dir. En yüksek noktası 157metre ile Morasko Dağı, en alçak noktası ise 60 metre ile Warta Nehri vadisidir.

Poznan haritası

İklim

Şehirde karasal iklim hâkimdir. Kışlar yağışlı ve nispeten soğuk, yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Kış geceleri sıcaklık sıfırın altına düşmekte ve kışlar kar yağışlı geçmektedir. Yazın ise sıcaklık 30 °C’nin üzerine çıkabilmektedir.

Yıllık yağış miktarı 500 mm’nin altında gerçekleşmektedir. Temmuz, şehrin en çok yağış alan ayıdır. Polonya’da güneşin en fazla görülebileceği şehirlerden birisi Poznan’dır.

Ekonomi

Poznan, Ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezidir. 19.yy’ın başlarından itibaren ağır sanayi gelişmeye başlamıştır. Bu dönemden itibaren birçok fabrika kurulmuştur. Bunların başında demir-çelik ve demiryolu fabrikaları gelmektedir.

Poznan bugünlerde Polonya’nın en büyük ticaret merkezlerinden biridir. Varşova’dan sonra ülkenin en zengin ikinci şehri kabul edilmektedir. 2006 yılı gayrisafi yurtiçi hâsıla rakamı 31.8 milyardır. Poznan’da işsizlik oranı Mayıs 2009 itibariyle %2,3 civarındadır. Karşılaştırma yapabilmek amacıyla, Polonya’da işsizlik ortalaması %10’lardadır.

Poznan, Polonya-Almanya ticaretinde de önemli bir yere sahiptir. Birçok Batı Avrupa ülkesi Polonya pazarına girişte Poznan’ı tercih etmektedir.

Poznan’da Eğitim

Poznan’da onun üzerinde devlet üniversitesi ve yine onun üzerinde (çoğu özel) kolej ve yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Poznan üniversiteleri, Polonya’nın en büyük ve en eski üniversiteleri arasında gelmektedir. Şehirdeki önemli üniversitelerden bazıları: