Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Başlıca Bilgiler

  • Resmi AdWroclaw Ekonomi Üniversitesi
  • Kuruluş1947
  • Öğrenci Sayısı14.000
  • ŞehirWroclaw

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (İngilizce: Wrocław University of Economics, Lehçe: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), 1947’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Köklü bir tecrübe ve geleneğe sahip olan üniversite, Polonya’daki Ekonomi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Faaliyetlerini başarıyla sürdürmeyi ve bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki mevcut konumunu daha da yukarıya taşımayı hedefleyen Üniversite, 150’si profesör olmak üzere toplam 800 kişilik akademik kadroya sahiptir.

18 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede, bugüne kadar 70 bin kişi mezun olmayı başarmıştır.

Fakülteler

  • İktisadi Bilimler Fakültesi
  • İşletme, Bilgisayar Bilimleri ve Finans Fakültesi
  • Mühendislik ve Ekonomi Fakültesi
  • Ekonomik İlişkiler ve Turizm Fakültesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesinin Bölümleri

Üniversite; alanında uzman, sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip; yönetici, analist ve uzman yetiştirmek üzere altı temel alanda eğitim vermektedir.

Bölümler Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro) Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Finans 6 2.500 Ekim
İşletme Enformatiği 6 2.500 Ekim
Uluslararası İşletme 6 2.500 Ekim
İşletme 6 2.500 Ekim
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
Finans 4 2.500 Ekim
Uluslararası İşletme 4 2.500 Ekim
İşletme 4 2.500 Ekim

Öğrenciler Üniversite tarafından sunulan 40 uzmanlık alanından istediklerini seçebilirler.

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (WUE), Bologna Eğitim Kriterleri üzerine hareket eder ve Avrupa Birliği Kredi Transfer Sistemi’yle (ECTS) öğrencilerine tüm Avrupa’da geçerli olacak bir eğitim sunmaktadır.

Öğrenci Değişim Programları ve Akademik İşbirliği
Üniversitede, Erasmus, Leonardo da Vinci programları kabul görmektedir. Örneğin 2009/2010 Akademik Yılında Erasmus öğrencileri için okuyabilecekleri yüzden fazla program sunulmuştur. Bu kapsamda WUE’nin diğer üniversitelerle 86 Erasmus ve 40 genel işbirliği anlaşması vardır.

Wroclaw Ekonomi Üniversitesinde Eğitim

Dersler tam zamanlı (hafta içi) ve yarı zamanlı (hafta sonu) olmak üzere iki ayrı sistemde verilmektedir.

WUE bir kompakt kampüs şeklinde Wroclaw’ın merkezinde konumlanmıştır, Bölgesel Ekonomi ve Turizm kampüsü ise Jelenia Góra’da, ana kampüsten ayrı olarak yer alır.

Üniversitede kablosuz internet yaygındır. WUE Merkez Kütüphanesinde, basılı kitaplar ve süreli yayınlar olmak üzere 400 bin basılı materyal bulunmaktadır. 19 bin elektronik dergi, 21 bin online kitap ve 4 veritabanı öğrencilerin ve akademisyenlerin kullanımına açıktır.

Yabancı Diller Bölümü dört ayrı dilde yaklaşık 75 öğretmene sahiptir.

Spor Bölümü iki aerobik-jimnastik salonu, tırmanma duvarı, halter spor salonu ve yüzme havuzuna sahiptir. Kampüs içerisinde 3 adet kafeterya, 2 adet yurt binası ve bilgisayar laboratuvarları, bulunmaktadır.

WUE, değişim ülkelerden gelen öğrenciler için ücretsiz Lehçe kursları sunmaktadır. Ayrıca okulun sunduğu yaz programıyla öğrenciler; hem pratiğe yönelik eğitim alabilmekte hem de bu dersleri kredi olarak saydırabilmektedirler.

Belçika, Fransa, İrlanda, Almanya ve İngiltere üniversiteleri birlikte organize edilen Executive MBA Programı Lehçe ve İngilizce olarak verilmektedir.

İletişim

Galeri