Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Başlıca Bilgiler

 • Resmi AdWRUST
 • Kuruluş1945
 • Öğrenci Sayısı28.314
 • QSWORLD801-1000
 • Times1501+
 • ŞehirWroclaw

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi; Polonya’nın güneybatısındaki Wroclaw şehrinde merkezi bulunan ve 1945 yılında kurulmuş olan bir üniversitedir.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, Alman Üniversitesi Königliche Technische Hochschule Breslau’nun (Breslau Kraliyet Teknik Üniversitesi) somut mülküdür. Lviv/Ukrayna Politeknik’in entelektüel ve bilimsel mirasçısıdır. Kuruluşunda katkıda bulunan kişiler; Lviv ve Varşova’dan gelen bilim adamlarıdır. Wroclaw şehrinde Alman kültür dokularını fazlasıyla bulabileceğiniz gibi üniversitede Alman eğitim ekolü yıllarca hüküm sürmüştür.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi; 13 fakültedeki 2199 akademik öğretmen tarafından 27388 öğrencinin eğitim gördüğü ülkenin en büyük ve en iyi teknik üniversitelerinden biridir. Üniversitenin notu, “Perspektywy” gibi üniversite başarı değerlendirme kuruluşları tarafından yapılan yıllık sıralamalarda elde ettiği sonuçlar ile doğrulanmakta ve üst sıralarda yer almaya devam etmektedir. 2019 yılına ilişkin yapılan sıralamada üniversite 6. sıradadır ve sıralamadaki ismi Lehçe; “Politechnika Wroclawska” olarak geçer. Bu özellikleri ile Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, özellikle Polonya’da mühendislik eğitimi görmek eğitim görmek isteyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir üniversitedir.

Wroclaw Teknik Üniversitesi, her yıl endüstri için geçerli olan bir dizi özgün teknik çözüm, patent ve teknoloji üretmekte veya üretilmesine katkıda bulunmaktadır. Son on yılda Üniversite 1283 patent almıştır. Üniversite bünyesinde 887 didaktik laboratuvar, 175 araştırma laboratuvarı ve 13 akredite laboratuvar bulunmaktadır. Polonya’nın önde gelen bilim ve eğitim merkezi olan bu üniversitenin öğrencileri; Nokia, COMARCH, KGHM, NETIA, Volvo, Ryanair gibi dünyaca ünlü şirketlerin şubelerinde stajlara katılma olanağına sahiptir.

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin İngilizce lisans eğitimi veren 3 fakültesi, yüksek lisans eğitimi veren 13 fakültesi ve doktora eğitimi veren 8 fakültesi bulunmaktadır. Polonya’da yüksek lisans veya doktora yapmayı düşünenler de Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’ni tercih edebilirler. Ayrıca Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’nde hazırlık sınıfında 1 yıl boyunca İngilizce veya Lehçe eğitimi alabilirsiniz.

Wroclaw Şehri ve Öğrenci Hayatı

Wroclaw, güneybatı Polonya’da bulunan Aşağı Silezya Bölgesi’nin başkentidir. 2012 resmi nüfus verilerine göre, nüfusu yaklaşık 650 bindir ve Polonya’nın dördüncü büyük şehridir. Wroclaw, Polonya’nın en ılıman şehirlerinden biridir. Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin merkezi yerleşkesi, şehir merkezine yaklaşık 2km mesafededir.

Farklı üniversitelere ait yaklaşık 15 kampüsle birlikte öğrencilerin zorluk çekmeden yaşayabileceği bir şehirdir. Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, Avrupa’nın birçok şehrine göre daha ucuz imkanlara sahip olduğundan maddi açıdan rahat yaşayabilirler. Wroclaw’da toplu taşıma aracı olarak otobüs ve tramvay bulunmaktadır.

Polonya Hükümeti, mezuniyetleri sonrasında öğrencilere en az 1 yıl ülkede kalma hakkı vermektedir. Bu süre içinde öğrenciler, işsizlik oranı Türkiye’ye göre daha az olan bu ülkede çalışabilir ve ülkede kalma izinleri işverenleri tarafından uzatılabilir.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Fakülteler

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, dünyadaki birçok eğitim ve araştırma kurumu ile temaslarını sürdürmekte ve çift diploma prosedürünü takip etmektedir. Şu anda 49 ülkeden 205 ortakla bir işbirliği anlaşması vardır. Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri ve araştırmacıları, Erasmus +, Öğrenci Değişim Programları, Çift Diploma Yüksek Lisans Programı T.I.M.E., Polonya ve Amerikan Fulbright Komisyonu ve DAAD gibi ortak projelerde hem eğitim görme hem de bu projelere katılma  fırsatına sahiptir.

Üniversite bünyesinde 13 Fakülte, 61 Bölüm bulunmaktadır.

Fakülteler;

 • Mimarlık Fakültesi
 • Sivil Mühendislik Fakültesi
 • Kimya Fakültesi
 • Elektronik Fakültesi
 • Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Jeomühendislik, Madencilik ve Jeoloji Fakültesi
 • Çevre Mühendisliği Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi Fakültesi
 • Makine ve Enerji Mühendisliği Fakültesi
 • Makine Mühendisliği Fakültesi
 • Teknolojinin Temel Sorunları Fakültesi
 • Mikrosistem Elektronik ve Fotonik Fakültesi
 • Temel ve Uygulamalı Matematik Fakültesi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Tüm Bölümler için Başvuru Ücreti: € 200

Bölümler Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Zloty) Başlangıç
Hazırlık Programları
İngilizce Bölüm Hazırlık 2 € 3.300 Ekim
Yoğun İngilizce Bölüm Hazırlık 1 € 1.650 Şubat
Lehçe Hazırlık 2 € 2.000 Ekim
Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları (İngilizce)
Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri 7 € 3.000 Ekim
Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği 7 € 3.000 Ekim
Organizasyon Yönetimi (Bilgisayar ve Yönetim) 6 € 3.000 Ekim
Makine Mühendisliği 7 € 3.000 Ekim
Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları (İngilizce)
Mimarlık 3 € 4.000 Şubat
Mimarlık – Mekansal Yönetim 3 € 4.000 Şubat
İnşaat Mühendisliği 3 € 4.000 Ekim/Şubat
Biyoteknoloji – Biyoinformatik 3 € 4.000 Şubat
Tıbbi Kimya 3/4 € 4.000 Ekim/Şubat
Uygulamalı Kimya Mühendisliği 3/4 € 4.000 Ekim/Şubat
Kimya Teknolojisi – İnce Kimyasallar 3/4 € 4.000 Ekim/Şubat
Elektrik Fakültesi -İleri Uygulamalı Elektronik 3 € 4.000 Şubat
Elektrik Fakültesi – İnternet Mühendisliği 3/4 € 4.000 Ekim/Şubat
Elektrik Fakültesi – Modern İletişim 3 € 4.000 Şubat
Elektrik Fakültesi – İleri Bilişim ve Kontrol 4 € 4.000 Şubat
Elektrik Mühendisliği – Elektrik Enerjisi Mühendisliği Kontrolü (Çift Diploma Brandenburg University of Technology) 4 € 4.000 Ekim
Elektrik Mühendisliği – Yenilenebilir Enerji Sistemleri (Çift Diploma Otto von Guericke University Magdeburg) 4 € 4.000 Ekim
Çevre Mühendisliği – Çevresel Kalite Yönetimi 3 € 4.000 Şubat
Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi- Bilgisayar Mühendisliği 4 € 4.000 Ekim
Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi – İş Bilgi Sistemleri 4 € 4.000 Ekim
Makine ve Enerji Mühendisliği – Soğutma ve Soğubilimi 3 € 4.000 Şubat
Makine ve Enerji Mühendisliği – Yenilenebilir Enerji Kaynakları 3 € 4.000 Şubat
Makine Mühendisliği – Otomotiv Mühendisliği 3 € 4.000 Şubat
Makine Mühendisliği – Üretim Yönetimi 3 € 4.000 Şubat
Bilgisayar Bilimleri – Bilgisayar Güvenliği 3 € 4.000 Şubat
Mikrosistem Elektornik ve Fotonikleri – Elektronik, Fotonik, Mikrosistemler 3 € 4.000 Şubat
Uygulamalı Matematik 3 € 4.000 Şubat

Polonya, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Polonya üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma’ya sahip olabilirsiniz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde iş bulabilirsiniz. İngilizce yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler dolayısıyla Polonya’da master yapmayı düşünenler de Avrupa Birliği üyesi bir ülkede eğitim alma fırsatını değerlendirebilirler.

Wroclaw Teknik Üniversitesi Başvuru ve Kabul Kriterleri

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’ne başvuru için size en yakın ELT ofisinden bilgi alabilirsiniz. Üniversite köklü bir devlet okulu olduğundan başvuru ön kabul ve esas kabul süreçleri 1 ila 3 ay arasında sürelerde sağlanmakta, erken başvuru önem arzetmektedir. Ek olarak; eğitim dili İngilizce olan bölümlerde IELTS’den 6,5 puan ya da TOEFL IBT’den 87 puan almak gerekmektedir. Bu şartı sağlayamayanlar zorunlu olarak hazırlık sınıfı okumaktadırlar.

Hazırlık sınıfına, minimum B-1 seviyede İngilizcesi olan adaylar başvurabilir. Bu sınıfta; Matematik, Fizik ve Akademik İngilizce eğitimi verilir. IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası sertifikası olmayan ancak B-1 düzeyinde İngilzcesi olan adaylar hazırlık fakültesi tarafından yapılan Skype görüşmesine girerek seviyelerini ölçebilir, kabul alabilirler.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin yıllardır danışmanı, hatta bir nevi yol arkadaşı olan ELT, başvurudan Polonya’ya gidene kadarki bütün sürecin en profesyonel şekilde organize edilmesini sağlıyor. Başvuru ve kayıt sürecinde, ELT’nin size özel olarak atayacağı danışmandan istediğiniz zaman yardım alabilir, aklınıza takılan soruları kendisine sorabilirsiniz.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin son başvuru tarihleri şu şekildedir:

Bir Dönem İngilizce Hazırlık (Şubat ayında başlıyor): 30 KASIM
Bir Yıl İngilizce Hazırlık (Ekim ayında başlıyor): 31 TEMMUZ
Lisans/Yüksek Lisans Eğitimi (Bölüme göre Eylül veya Ekim ayında başlıyor): 20 Mayıs-15 Haziran

Wroclaw’da Konaklama

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine aylık ücretleri 60-105 euro arasında değişen yurt imkanları sunmaktadır. Ayrıca özel yurt, öğrenci evi, hostel ve ev kiralama gibi konaklama seçenekleri de düşünülebilir. Wroclaw, konaklama açısından diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha ucuzdur. ELT tarafından başvurunuzdan Polonya’da havaalanı karşılamanıza, okul kaydınızdan konaklama yerleştirmesine ve oturum kartı başvurusuna kadar tüm süreç Polonya’da da birebir destek vererek yürütülmektedir.

İletişim

Galeri