Polonya Yemek Kültürü

Polonya Yemek Kültürü

Polonya mutfağı birçok kültürün etkisi altında kalmış bir mutfaktır. Yıllar içerisinde çokça işgal edilmiş ve başka kültürlerin deformasyona uğratması ile değişmiş olan Polonya mutfağa Rönesans döneminin saray kültüründen izler taşımaktadır. Genellikle doğu mutfağına uzak kalsa da Türk mutfağı ile benzerlikler taşıyan Polonya mutfağı gelen Türk ziyaretçilerini pişman etmeyecektir.

Polonya’da yemek ve yemeklik malzeme denilince akla ilk önce lahana ve patates gelmektedir. Kahvaltı öğünleri haricinde her öğünde patates tüketmektedir Polonyalılar. Kızartma, püre veya haşlama fark etmez. Muhakkak bir çeşidini sofralarında bulundururlar. Bunun yanı sıra pancar ve benzeri köklü sebzelerden de sıkça yararlanırlar. Polonya et kültürünün de oldukça yaygın olduğu bir ülkedir. Dünya’nın en çok et tüketen halklarından biri de Polonya halkıdır. Ördek, domuz eti ve balıketi sıkça tükettikleri etlerdendir.

Polonya mutfağının en çok bilinen yemekleri; zapienkanka, pierogi, zurek, golabki, bigos, kielbasa, kanapka,uszka, rosol, barszcz, gzik, tatar ve tütsülenmiş ettir. Polonya’ya gelen Türk misafirlerin en çok dikkat etmeleri gereken şey bu ülkede tüketilen etlerin çoğunluğu domuz etidir. Polonya’da ekmek tüketimi oldukça kısıtlıdır. Bizim mutfağımızda olduğu gibi Polonya mutfağında da baharat kullanımı oldukça revaçtadır.

Varşova’daki Türk Restoranları
KebabKing: Varşova’da iki adet şubesi olan bu restoranın merkez şubesi 7 gün 24 saat müşterilerine hizmet veriyor. Şubelerden biri Centrum’da diğeri ise Kabaty’de.

Sapko Kebap: AlejaJanaPawla II üzerinde yer alıyor. 24 saat açık.
MahoRestaurant: Hynka durağının yakınında yer alıyor. 401, 189 numaralı otobüsler ve 9,7 ve 35 numaralı tramvay hatları restoranın önünden geçiyor.
Polonya’daki diğer Türk Restoranları; Efes, Sultan Grill, Lokanta, Bay Kebab, Sofra, Grill&Kumpir, Köfteci Rıfat, Ankara.

Polonya’da Alışveriş
Polonya’da lisans eğitimi veya Polonya’da yüksek lisans eğitimi için ülkeye gelenler alışverişlerini TureckiSklep isimli marketten yapabilirler. Web sitesinin dili Lehçe olmasına rağmen biraz gezinerek kolaylıkla aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Krakow ve çevresinde yer alan Alma süpermarketleri birçok alışveriş seçeneğini tarafınıza sunacaktır. Tanıdığınız markalara da burada ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Tesco, Carrefour ve Macrocenter marketleri de Polonya’da sıkça bulunuyorlar. Zaman zaman tanıdığınız Eti ve Ülker ürünlerine bu mağazalarda rastlayabilirsiniz. Ancak her zaman bulunmuyor. Krakow’da yaşayanlar için bir diğer alışveriş alanı da StaryKleparz. Burası bizdeki pazarlara benzeyen bir alışveriş alanı; kahvaltılık ürünlere buradan ulaşılabilir. Tren istasyonu ve Rynek’in oldukça yakınında yer alan bu Pazar alanı erken saatlerde rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz sakinlikte oluyor.

Polonya’da giyim kuşam konusunda tanıdık bir marka arayanlara Katowice’deki LC Waikiki mağazasını öneriyoruz. Türkiye’de olduğu gibi Polonya’da da oldukça uygun fiyata alışveriş yapma fırsatı sunuyorlar. Silesia City Center AVM’de yer alıyor. Alışveriş sırasında kolaylık sağlaması açısından birkaç pratik cümleyi ve gıda, giyecek, sokak isimlerinin Lehçe versiyonlarını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Türk kültürünü yaşamak isteyen ve evini özleyenler için Krakow’da yer alan Kawiarnia Lokum Cafe’yi tavsiye ederiz. Çay, Türk kahvesi, nargile ve baklava gibi Türk tatlarını burada bulabilirsiniz. Aynı zamanda Türkler için yapılacak etkinlikler ile ilgili bilgilere bu mekânda yer alan duyuru panolarından ulaşabilirsiniz.

Polonya’da birçok AVM bulunmaktadır. Bunlardan en ünlü olanı Blue City’dir. Varşova’da yer alan bu AVM’ye merkezden geçen; 158,178,130,127,717,517,191 nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler Centrum metro durağından da geçiyor. ZloteTarasy, Varşova merkezde yer alıyor. Alışveriş hizmetlerinin yanı sıra kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan AVM Centrum metro durağına yürüme mesafesinde bulunuyor.