Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim olarak Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu enerjik yapısı nedeniyle tüm dünyadan öğrenciler Polonya’yı üniversite eğitimi için bir cazibe noktası olarak görmeye başlamış, ülkede eğitim alan yabancı öğrenci sayısı son yıllarda katlanarak artma eğilimi göstermiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra özellikle eğitim alanında halihazırda yüksek olan kalite standartlarını daha da yükseltmiş ve Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların tüm dünyada prestij ve geçerliliğinin çok artmış olmasıdır.

Polonya’da eğitim almayı çok avantajlı kılan bir diğer neden ise ülkenin özellikle öğrenci yaşamı ve öğrenim maliyetleri açısından birçok ülkeye kıyasla çok ekonomik ve elverişli olmasıdır. Polonya’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da lehçe eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim verenler üniversitelerde yıllık öğrenim ücreti 3.000 – 13.000 € civarındayken eğitimi lehçe olarak almayı terci ederseniz bu rakam 1500-3500 Euro seviyelerine kadar düşmektedir. Birçok üniversitede dileyen yabancı öğrenciler için Lehçe hazırlık eğitimi verilmektedir.

Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için en önemli cazibe noktalarından biri de bu üniversitelere başvuru ve kabul aşamasında Türkiye’de üniversite sınavına girme ya da başarılı olma şartı aranmıyor olmasıdır. Lise mezunu olan herkes Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilmektedir. Polonya bir Avrupa birliği ülkesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve seçilen bölümün Türkiye’de eşdeğeri varsa denklik verilmektedir.

Sonuç olarak yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler hem ekonomik hem de prestijli ve kaliteli bir eğitim arıyorlarsa Polonya bunun için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir.