Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Polonya’nın en eski sanat okullarından biri olan Poznan Güzel Sanatlar Akademisi (İngilizce: Academy of Fine Arts in Poznan, Lehçe: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) bu yıl 90. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Bir dizi yenilikçi girişim gerçekleştiren Akademi, çok modern bir yapıya sahip olup, ayrı ayrı seçilen stüdyolarda İngilizce eğitim imkânı sunan Polonya’daki ilk sanatsal kurumdur. 1919 yılında Dekoratif Sanatlar Okulu olarak kurulmuş, sonradan Devlet Sanat Enstitüsüne dönüştürülmüştür.

1946’da Güzel Sanatlar Yüksek Okulu olarak ismi değiştirilmiştir.1996 Eylül’ünde ise Okul Akademi statüsünü elde etmiş ve ismi son olarak Poznan Güzel Sanatlar Akademisi olarak değiştirilmiştir.

Okulun adının sık sık değişmesi, fakültelerinde sürmekte olan sanatsal ve entelektüel değerlerin dönüşümü, yeniliğe açık olmanın, sürekli gelişmenin bir sonucu olarak görülmektedir.

Rakamlarla Poznan Güzel Sanatlar Akademisi
Kuruluş: 1919
Akademik Personel: 213
Öğrenci Sayısı: 1500

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, Polonya’nın en güzel ve en eski şehirlerinden Poznan’dadır. Berlin ve Varşova arasındaki Poznan, kent ulaşımı kolay, ister araba, ister tren ya da uçakla seyahat etmesi kolay bir şehirdir.

Poznan eski bir şehirdir, yaklaşık bin yıl önce daha kurulmuştur, müze ve çağdaş sanat galerileri dizisine sahiptir. Kentte alışveriş olanakları da geniş bir yelpazede sunulmaktadır, konaklama seçenekleri zengindir.

130 binden fazla üniversite öğrencisi ile kent, film, tiyatro, müzik alternatifleri de sunmaktadır.

Akademi şehrin kalbinde yer alır. Eski Çarşı, Ulusal Müze ve sanat galerileri kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Okulda sanat ve tasarım atölyeleri, konferans salonları, kütüphane, oditoryum, sergi salonları, mağaza, kantin, otel ve idari ofisler bulunmaktadır. Ücretsiz internet erişimi mevcuttur.

Personel ve ziyaretçiler
Akademi, birçoğu uluslararası bilim adamı ve ünlü sanatçılar ile seçkin mimarlardan oluşan 213 profesöre sahiptir. Profesörler akademik yıl boyunca çeşitli uluslararası sanatsal ve bilimsel projelere katılmaktadır.

Okulun Fahri Doktora unvanı verdiği bazı tanınmış kişiler: Magdalena Abakanowicz (2002) Gary Hill (2004), Emmett Williams (2005), Krzysztof Wodiczko (2007) ve Christian Boltanski (2009).

Okul; Mirosław Bałka, Carlo Dal Bianco, Leszek Brogowski, Chiristian Boltanski, Lex Drewinski, Janusz Kapusta, Christine Laquet, Zbigniew Rybczyński, Mamoru Sato, Dietmar Schmale gibi birçoğu dünya çapında tanınan sanatçılarla işbirliği içinde olmuştur.

Uluslararası işbirliği
Erasmus ve Ceepus programları çerçevesinde ASP öğrencileri İngiltere, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Litvanya, Hırvatistan, İspanya, Hollanda, Almanya, Norveç, Slovakya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Romanya, Macaristan okullarında değişim programları çerçevesinde eğitim alabilirler.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisinin Bölümleri

Program Adı Lisans (Euro) Yüksek Lisans (Euro)
Resim ve Çizim 5.000 6.000
Heykel 5.000 6.000
Intermedia 5.000 6.000
Atölye Grafik 5.000 6.000
Fotoğraf 5.000 6.000
İç Tasarım 5.000 6.000
Endüstriyel Tasarım 5.000 6.000
Grafik Tasarım 5.000 6.000