Wroclaw Üniversitesi

Polonya’da Wroclaw şehrinin batısında yer alan ve oldukça geniş bir yerleşkeye sahip olan Wroclaw Üniversitesi‘nin kuruluşu 1.700’lü yıllara dayanıyor. Polonya’da üniversite düzeyindeki en iyi eğitim kurumlarından biri olan Wroclaw, geleneklerine bağlı olmakla beraber günümüzün modern ve yenilikçi eğitim anlayışını da benimsemiş durumda. Kurulduğu yıllardan bu yana hem ülkenin hem de dünyanın en saygın üniversiteleri arasında olmayı başaran Wroclaw Üniversitesi, araştırma ve eğitim faaliyetleri kapsamını her yıl genişletmeyi başarıyor.

Polonya’da üniversite okumak isteyenler için Wroclaw’ın, ülkede eğitim veren en iyi 6. üniversite seçildiğini belirtmekte fayda var (Best Global Universities rankings, U.S. News 2020). Böylelikle aldığı ödüllere bir yenisini daha ekleyen Wroclaw Üniversitesi, başarısını uluslararası düzeye taşımış durumda.

Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern and Max Born gibi farklı alanlardan birçok Nobel ödülü sahibi kişiyi bünyesinde yetiştirmiş olan Wroclaw, Polonya’da üniversite eğitimi için kuşkusuz en iyi tercihlerden biridir.

Her yıl yaklaşık 9.000 mezun veren Wraclow Üniversitesi, bugün 36 ülkeden 120 farklı kurumla araştırma ve geliştirme çalışmaları üzerinde iş birliği içerisinde. Hem Polonya’da hem de küresel çaptaki diğer üniversitelerde görev alan bilim insanlarıyla devamlı iletişim halinde olan Wroclaw Üniversitesi, hedefini her zaman “Bilimde en iyiye…” olarak belirlemiştir.

Wroclaw Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Polonya’da eğitim ve ülkedeki öğrenci hayatı son zamanlarda öğrenciler arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden biri, ülkedeki öğrenci hayatının birçok açıdan renkli, rahat ve hareketli olmasıdır. Üniversitenin bulunduğu Wroclaw şehri, öğrencilere eşsiz bir deneyimin de kapısını aralamaktadır. Muhteşem tarihi mekânları ve meydanlarıyla bilinen Wroclaw şehri, 2016’da İspanya’nın San Sebastián şehri ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Çok yönlü bir üniversitede hayatı yaşamak isteyenler için Wroclaw Üniversitesi bu konuda tam bir öğrenci şehridir. Pek çok farklı ülkeden misafir öğrencileri ağırlayan bu üniversite, akademik yaşamın yanı sıra sosyal yaşamda da öğrencilere birçok olanak tanımaktadır. Üniversite bünyesinde farklı alanlarda faaliyet gösteren 170 öğrenci kulubü de öğrencilerin kendilerini geliştirmesini ve sosyal çevre edinmesini sağlıyor. Ayrıca Wroclaw’da eğitim alan öğrencilerimiz, şehre yakınlığından dolayı Almanya, Çekya ve Slovakya gibi ülkelere çok ucuz maliyetlerle otobüsle seyahat edebilmektedir.

Wroclaw Üniversitesi Bölümleri/Programlar

Polonya’da yüksek lisans ya da lisans eğitimi almak için Wroclaw Üniversitesi’nde disiplinler arası çalışan toplamda 10 fakülte mevcuttur. Fakültelerde 80 farklı lisans ve 60 farklı yüksek lisans bölümü bulunuyor. Bunun yanında, üniversitenin İngilizce dilinde eğitim verdiği bölüm sayısı ise 30’dur. Wroclaw Üniversitesi’nin fakülteleri şu şekilde:

 • Faculty of Biotechnology
 • Faculty of Chemistry
 • Faculty of Letters, Faculty of Physics and Astronomy
 • Faculty of Mathematics and Computer Science
 • Faculty of Biological Sciences
 • Faculty of Historical and Pedagogical Sciences
 • Faculty of Earth Sciences and Environmental Management
 • Faculty of Social Sciences
 • Faculty of Law
 • Administration and Economics Interfaculty College of Inter-area Individual Studies and Interfaculty Studies of Environmental Conservation

Batı Polonya’nın en iyi şehirlerinden biri olan Wroclaw’da, bölüm seçeneklerinin oldukça fazla olduğu Wroclaw Üniversitesi’nde eğitim alan öğrencilerin kazanacağı akademik yetkinlikler ve sosyal deneyimler neredeyse sınırsız. Lisans programlarının yanı sıra öğrencilere Polonya’da yüksek lisans fırsatı da sunan Wroclaw Üniversitesi, Wroclaw Tehcnology Park ile iş birliği içerisindedir ve ilgili bölümleri başarı ile tamamlamış öğrencilere iş olanakları da sunmaktadır.

Program Adı Süre Başlangış tarihleri Ücret (Yıl/Euro)
İngilizce Hazırlık € 3.300
Lehçe Hazırlık € 2.500
İngilizce Lisans Programları
İşletme ve Yönetim 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Siyaset Bilimi (Karşılaştırmalı Siyaset) 3 yıl 1 Ekim / 20 Şubat € 3.200
Uluslararası İlişkiler (Küresel Çalışmalar) 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Classics and European Identity 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Biyoteknoloji 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Avrupa Kültürü 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Kimya 3 yıl 1 Ekim € 3.200
İngiliz Filolojisi 3 yıl 1 Ekim € 3.200
Antik (Uygarlıklar/Çağlar) ve Arkeoloji 3 yıl 1 Ekim € 3.200
İngilizce Master Programları
Yönetim Ekonomisi 2 yıl 1 Ekim / 20 Şubat € 3.200
Kimya 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Uluslararası İlişkiler(Küresel Çalışmalar) 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Siyaset Bilimi 2 yıl 1 Ekim / 20 Şubat € 3.200
Avrupa Çalışmaları 2 yıl 1 Ekim / 20 Şubat € 3.200
Gazetecilik ve Sosyal İletişim 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Turizm 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Uluslararası Örgütlerde Yönetim 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Sosyoloji – Kültürlerarası Arabuluculuk 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Kültürel İletişim 2 yıl 1 Ekim € 3.200
İngiliz Filolojisi 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Görüntü İletişim (Reklam, Halkla İlişkiler, Marka) 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Deneysel ve Kuramsal Dilbilim 2 yıl 1 Ekim € 3.200
Uluslararası ve Avrupa Hukuku (LLM) 2 yıl 1 Ekim € 3.200
İngilizce Doktora Programları
Tüm doktora programları 4 yıl 1 Ekim/1 Mart € 4.000

Wroclaw Üniversitesi Başvuru ve Kabul Kriterleri

Polonya’da master ya da lisans düzeyinde eğitim almak için öğrencilerin herhangi bir üniversite sınavına girmesi gerekmiyor. Lisans programına başvurmak isteyen öğrenciler lise diplomalarını ve not belgelerini (transkript) ibraz edebilirler. Bu aşamada öğrencinin yeterliliğine göre bölüm belirleniyor. Burada öğrencinin dikkat etmesi gereken en önemli şey ilgi ve yeteneklerine uygun bir bölüm seçmesidir. Bunun yanında, Wroclaw Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler açısından bazı önemli detaylar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Wroclaw Üniversitesi’nde eğitim süresi genelde 3 yıldır ve eğitim dili İngilizcedir. Yabancı dili istenen düzeyde olmayan öğrenciler için 1 yıllık hazırlık programı uygulanıyor.
 • İngilizce hazırlık eğitimi almak istemeyen ancak İngilizce seviyesi iyi olan öğrenciler için bazı bölümlerde IELTS –TOEFL gibi uluslararası sertifika yerine skype görüşmesi ile kabul verilebiliyor.
 • İngilizce yeterlilik düzeyi;
  • IELTS: minimum 6.5 puan
  • TOEFL IBT: minimum 87 puan

Wroclaw Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, ELT danışmanlarından başvuru, kabul, konaklama, vize ve lokal tüm süreçler hakkında bilgi alabilirler.

Wroclaw Üniversitesi’nde Konaklama

Wroclaw Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin konaklama açısından seçebileceği pek çok seçenek mevcut. Üniversitenin hazırlık fakültesi ve diğer fakültelere gelecek öğrenciler için birçok farklı yurdu bulunuyor. Şehir merkezinde yer alan bu yurtlarda aylık 125€- 175€ ödeyerek kalmak mümkün.

Üniversitenin yurtlarında yaklaşık 2000 kişilik kontenjan bulunuyor. Üstelik öğrencilere, toplamda beş adet karma yurt olanağı da sunulmaktadır. Öğrenciler, aynı zamanda sadece dünyanın farklı ülkelerinden gelen üniversite öğrencilerinin kalabileceği, farklı bölgelerde bulunan öğrenci evlerinde konaklayarak hem dillerini hem de kültürler arası kurulacak sosyal ilişkilerini geliştirme fırsatı da yakalayabiliyor.

Üstelik öğrenci evleri, tek bir alanda değil, farklı bölgelerde yer alıyor. Öğrenci evlerinin yanı sıra, öğrenciler Wroclaw Üniversitesi’nin sunduğu özel yurt imkanına da sahipler.

Wroclaw’da Yaşam Masrafları

Polonya’da eğitim ücretleri hesaplanırken öğrencilerin Polonya’da kaldıkları süre boyunca öğrenim ücretlerine ek olarak yapabilecekleri diğer giderleri de sıralayacak olursak, toplam maliyet yaklaşık olarak şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

Beslenme: Aylık bazda hesapladığında yaklaşık 300-600 PLN
Konaklama: Üniversite yurdunda konaklama yaklaşık 500-600 PLN
Ulaşım: Öğrenciler için sağlanan tüm ulaşım araçlarında seyahat sağlayan şehir kartı aylık 55 PLN’dir.

Wroclaw Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Wroclaw Üniversitesi’ne, Türkiye gibi AB’ye üye olmayan ülkelerden yapılan başvurular için son tarih 15 Ağustos 2020’dir. Yurtdışında üniversite okumak isteyen her öğrenciye destek olan ELT, Wroclaw’a başvuran öğrencilerin de ilk başvurudan Polonya’ya gidene kadar bütün sürecini en profesyonel şekilde planlıyor. Başvuru ve kayıt sürecinde merak edilen her soru veya ortaya çıkan problemler, ELT’nin size özel olarak atayacağı danışman sayesinde çözüme kavuşacaktır. Hayatınızla ilgili verceğiniz bu önemli kararda ELT’den destek alarak üniversiteyle ilgili konularda en doğru tercihleri yapabilirsiniz.